Šiandienos įžvalgos pamąstymui: sveikatos profilaktika ir ligų prevencija...




Šį kartą norėčiau pasidalinti su Jumis, mielieji, savo įžvalgomis dėl sveikatos stiprinimo ir ligų prevencijos. Tikriausiai visi girdėjome posakį - mes esame tai, ką valgome. Iš tikrųjų tai ne iš piršto laužtas teiginys. Aišku, nereikia suprasti šio posakio pažodžiui (suvalgiau viščiuką, juo patapau... =) ne. Mes esame gyvas organizmas, paklūstantis gamtos dėsniams, todėl suvalgius maistą toliau vyksta daug cheminių reakcijų, užsiveda didžiulė sistemą, kurioje dalyvauja daug įvairiausių hormonų (pvz., insulinas, leptinas, gliukagonas, kortizolis...),  kurie veikia kaip viena komanda, padeda apdoroti suvalgytą kąsnelį arba išgertą gėrimo gurkšnį. Suvalgytas maistas daro poveikį mūsų sveikatai - tiek fizinei, tiek psichinei, emocinei. Turi tiesioginę įtaką mūsų gyvenimo kokybei, grožiui, nuotaikai. Ar susimąstėte kada nors, kad suvalgytas šokoladukas ar išgerto saldaus gazuoto gėrimo stiklinė neigiamai paveikia mūsų nuotaiką, sukelia agresyvumą, vaikams hiperaktyvumą, o suaugusiems net mieguistumą? Taigi taigi, susimąstykime ir pastebėkime save, savo emocijas ir pojūčius :) 

Eksperimentavau su savimi, žiūrėjau kaip vieni ar kiti produktai veikia organizmą, skaičiau literatūrą sveikos mitybos tematika ir tyrinėjau. Atsižvelgiant į tai, padariau sau keletą išvadų, kuriomis noriu pasidalinti su Jumis. 

Sveikatos profilaktikos ir ligų prevencijos įžvalgos...


Taigi, pradėsiu nuo esminės išvados: sveika subalansuota mityba yra vienas iš visaverčio, kokybiško ir laimingo gyvenimo pagrindų. Galvokime, ką valgome ir nenumokime ranka į sveiką mitybą, nes kaip sako dietologė Jolanta Kaupinienė "maistas daro stebuklus!" :) Iš tikrųjų taip ir yra. Po kelių nėštumų nesitikėjau, kad vien sveikai maitinantis galima atgauti "mokyklines formas", o jeigu dar sportas, masažai, kokybiškas miegas, grynas oras? Tai yra viskas, ko reikia, kad mūsų gyvenimo kokybė pagerėtų, o patys jaustumėmės laimingi, sveiki, gražūs, jauni. Juk sveikame kūne, sveika siela, sveikos mintys! Jeigu trykštate energija, galite įveikti bet kokią problemą, nuversti kalnus! Todėl visus raginu maitintis sveikai.

Anksčiau valgydavau nesusimąstydama, tiesiog „reikia“ ir tiek, bet su laiku supratau, kad vis dėlto maistas neturi būti paskutinėje vietoje, pirmiausia – maistas turi būti naudingas mūsų organizmui, jo nežaloti. Visiems žinomas posakis „lašas po lašo ir akmenį pratašo“ – įsivaizduokite, jeigu valgote maistą, netinkamą Jūsų organizmui, maistą, kuris nepastebimai, tyliai sukelia uždegiminius procesus? Kas gi bus toliau? Gyvename ir nesusimąstome ką valgome, vadovaujamės taisykle – saldu, sūrų, riebu – tiesiog skanu... Kartais arba visai neskaitome produktų sudėties, tiesiog nenorėdami savęs apkrauti papildoma informacija ir galvodami, kad apie mus jau "pagalvojo" gamintojai, juk nuodų neparduos. Štai čia ir klystame, kadangi didžioji dalis maisto prekių gamintojų - verslo žmonės, besivadovaujantys pagrindine taisykle kaip mažiausiomis sąnaudomis per trumpiausią laiką gauti didesnį pelną - kurioje vietoje čia yra rūpinimasis sveikata? :) Mūsų laimei - gerai, kad dabar visa produkto sudėtis turi būti nurodoma ant maisto prekių pakuočių (nors ir nurodoma labai smulkiomis raidėmis, esant norui galima perskaityti). Kaip gyvenime, taip ir mityboje - nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Todėl paskui kaip iš giedro dangaus nukrenta baisios diagnozės ir kelio atgal nebėra... Tada susigriebiame ir suprantame, kad reikėjo anksčiau susimąstyti, o nenumoti ranka į vartojamą maistą. Nežinau ar sutiksite, bet mano manymu, geriau išleisti pinigus kokybiškam, sveikam maistui, negu paskui tuos pačius pinigus leisti neskaniems, o kartais ir skaudiems vaistams, sukeliantiems dar daugiau neigiamų organizmo reakcijų (taip vadinamųjų šalutinių poveikių).

Gyvename pasaulyje, kur žmogus patiria stresą, neišsimiega, dauguma turi sėdimus darbus, prastai maitinasi (neturi jo organizmui tinkamos mitybos strategijos), dar prisideda ekologija... O juk gimdamas, kiekvienas žmogus atsineša savo genų rinkinį, DNR užprogramuoti tiek teigiami rodikliai (pvz., ūgis, akių spalva ir pan.), tiek neigiami (ligos). Tai, kad pas mus yra polinkis susirgti tam tikra liga, tai dar nereiškia, kad ja susirgsime,  tam turi įtakos išoriniai faktoriai, tokie kaip pasirinktas gyvenimo būdas, fizinis aktyvumas, aplinka, ekologija, fizinė ir emocinė įtampa, genai. Už DNR genus svarbiau tai, kuris iš jų "įsijungia", nes neaktyvus genas nieko nedaro, tad mūsų sveikatą lemia aplinkos veiksnių ir genetikos sąveika. Šis reiškinys vadinamas epigenetika. Epigenetika - tai genų raiškos tyrinėjimas: ar jie aktyvūs, ar neaktyvūs, ar jų raiška smarki. Kaip teigia Hartwig D., Hartwig M., (2015) - genetika užtaiso ginklą, tačiau gaiduką nuspaudžia aplinkos veiksniai. siškis ginklas gal ir užtaisytas, tačiau jei prastai mitybai, fiziniam nejudrumui, blogam miegui, per dideliam stresui ir kitokiems nesveiko gyvenimo būdo veiksniams neleisime nuspausti gaiduko, galimybė susirgti viena iš užprogramuotų ligų smarkiai sumažinama. 

Be abejonės mes nepakeisime visko staiga, tačiau pradėkime nuo to, kas priklauso nuo mūsų, nuo paprasčiausių dalykų – atsisakykime pridėtinio cukraus, kuris mus lėtai ir tyliai žudo, tuščių skanių, bet nenaudingų organizmui kalorijų (greitų angliavandenių), eikime anksčiau miegoti (juk žmogus turi miegoti bent 7-8 val.), nesinervuokime... valgykime sveiką maistą, sportuokime... :)  Pamatysite kaip atsiras jėgos, pakilėta nuotaika, žmonės aplinkui atrodys geresni, o Jūs patys būsite pozityviai nusiteikę =)  Atrodo viskas taip paprasta, tereikia ryžto pabandyti. Viskas mūsų rankose, tad nenuleiskime jų... 

Ačiū, kad skaitote,

Linkėjimai,

Nadia 



Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

NAUJAUSIAS RECEPTUKAS :)

Cukinijų sūriniai blyneliai

Sūrio megėjams - dėmesio :) Visai netyčia gavosi skanūs cukinijų blyneliai su fetos ir čederio sūriais :) 

POPULIARIAUSI RECEPTUKAI